کد خبر : 5910
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵

باچه بینش وآگاهی نماینده خودرا انتخاب کنیم ؟؟؟

باچه بینش وآگاهی  نماینده خودرا انتخاب کنیم ؟؟؟
این یادداشت برای مطالعه جوانان و دانشجویان نگارش شده است که طالب کسب تجربه از مسئولین مجرب هستند

مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین دهدشت نیوزاست و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

یادداشت سیاسی/محسن عباسی:

بسم الله الرحمن الرحیم

نَحْمَدُهُ عَلَى مَا کَانَ وَ نَسْتَعِینُهُ مِنْ أَمْرِنَا عَلَى مَا یَکُونُ، وَ نَسْأَلُهُ الْمُعَافَاهَ فِی الْأَدْیَانِ کَمَا نَسْأَلُهُ الْمُعَافَاهَ فِی الْأَبْدَانِ.

این یادداشت برای مطالعه جوانان و دانشجویان نگارش شده است که طالب کسب تجربه از مسئولین مجرب هستند. این یادداشت نوشته شده تا کارمندانی که هم اکنون در سازمانهای مختلف مشغول به فعالیتند آنرا مطالعه کنند و اعلام نظر کنند. این قلم نوشت مخصوص مردم فهیم و باتلاش استان است تا فردی از میان ایل و تبارشان را از زاویه ای دیگر ببینند. در ذیل این نگارش در تلاشم تا با بررسی کوتاهی به  موحدشناسی بپردازم.

برای آگاهی از  شخصیت افراد نیاز به یک کاوش اساسی است و بایست روی چند جنبه تمرکز کنیم. این جنبه ها در حقیقت همان شاخص هایی است که ما همیشه و ناخودآگاه افراد را در مقام مقایسه یا سنجش بررسی میکنیم. این شاخص ها عبارتند از دانش، بینش و منش.

دانش که همان علم و آگاهی داشتن نسبت به موضوعات است نیازی به تعریف ندارد. چرا که مخاطبین این یادداشت قطعا در رشته و زمینه خود دارای علم و دانش اند.

بینش همان دیدگاه و بصیرت است.

منش نیز از رفتار و نوع برخورد حکایت دارد. ضرب المثلی می گوید از کوزه همان برون تراود که در اوست.

آنچه در درون است دانش و بینش است و اینها نوع رفتار ظاهری و به عبارتی آنچه به بیرون میتراود را شکل می دهند. این رفتار بیرونی همان منش است.

مقاله ای به نام “چرا موحد…” خواندم که در ارتباط با فردی نوشته شده بود که اگر آنرا مطالعه کرده باشید میدانید که در خلال آن یادداشت شخصیت سید محمد موحد نماینده چندین دوره مجلس شورای اسلامی زیر ذره بین گذاشته شد.

در اینجا میخواهم ببینم این شخصیت از زوایای دانش و بینش و منش چگونه است.

– از جنبه دانش

علومی که برای مدیریت کلان یک کشور استفاده می شود معمولا علوم سیاسی، حقوق عمومی و بین الملل، اقتصاد و جامعه شناسی است. اگر شخصی دارای تحصیلات حوزوی نیز باشد در زمینه های علوم انسانی و اسلامی بخصوص حقوق و فقه متبحر می شود. دانشجو در مدت ۴ سال در دانشگاه موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته موردنظر خود می شود. دانشجوی تحصیل کرده با اندوخته ها و دانش خود وارد محیط کار شده و آنگاه متوجه می شود که این محیط اگر بالاتر از دانشگاه نباشد کمتر از آن نیست. چون دانش با علم و کسب تجربه متعالی می شود. برخی محیط ها به لحاظ علم و دانش به مراتب وزین تر از سایر است. اگر بپرسیم چه نهادهایی مهد حقوقند آنهم در بالاترین سطح  پاسخش مشخص است. قوه قضاییه و مجلس. هر ۴ سال در مجلس بودن، اندوخته و علم و دانش را به مراتب از دانشگاه فراتر می برد. چرا که متناسب با علم و حقوق روز دنیا و روابط بین المللی و اتفاقات و وقایع جهانی بایستی با پشتوانه حقوق کشور قانون متناسب وضع کرد. تمام مسائل حقوقی و اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی مربوط به کشور و منطقه و دنیا را بررسی کرد و تصمیم گرفت. بودجه های سالانه کشور را مطالعه، بررسی، نقد و نهایتا تصویب کرد. مخلص کلام اینکه ناگفته پیداست علم و دانش سیاستمدار و سیاستگذاری همچون سید محمد موحد که بیش از ۳۵ سال در نهادهای حقوقی کشور حضور فعال داشته است در چه اندازه ایست. به این دانش تحصیلات حوزوی را نیز باید افزود. به این دانش، علوم مربوط به قوانین کشور که هر نماینده ای با آن سروکار دارد را نیز باید اضافه کرد. از جمله علوم اقتصادی، برنامه ریزی، عمرانی و جامعه شناسی و … به راستی افرادی همچون موحد مخزن دانش قانونی و حقوقی کشورند. دانشی که سالها در راه خدمت به مردم به کار رفته است. اما میخواهم بگویم آنچه جایش در کشور ما خالیست آنست که چگونه این دانش که طی سالها تجربه کسب شده است چگونه به جوانان و دانشجویان فاخری منتقل و آموخته شود که طالب آنند. برای تحقق گام دوم انقلاب و در مسیر آن پیشنهاد میکنم که آقای سید محمد موحد اگر طی چند سال برای جوانان طالبش وقت بگذارید و تجربیات و دانش حقوقی تان را به آنان منتقل کنید مانند آنست که آنان نیز سالها در مجلس حضور داشته اند. راهش اینست که طی سالیان آینده به جوانان همچون گذشته میدان کار بدهید و جانشین پروری کنید چه همانطور که می دانید رهبر معظم انقلاب تاکید فراوانی روی مساله جانشین پروری دارند. بدون شک اگر موحد در علوم حوزوی نیز ادامه تحصیل می داد اکنون از علمای اعلام کشور میشد ولی صرف زمان زیاد برای خدمتگزاری به مردم مجال حضور در مراتب بالای حوزوی را به او نداد.

بینش: به دیدگاه و روشنفکری و بصیرت یک فرد بر می گردد.

شنیده ایم که می گویند فلانی دیدش باز است و اهل تشخیص است. در مسائل و اتفاقات مختلف بصیرت دارد. درست را از نادرست سوا می کند. اگر این مفهوم به زبان ساده در مورد ارتباطات بین مردم و نماینده یا در مورد قانونگذاری در مجلس به کار رود در سطح جزئی تر به آن می توان نگریست. اگر نماینده مجلسی دیدگاهش این باشد که برای تمام مردم و اصناف مختلف و اهل هر منطقه ای تلاش کند، و برای رفع مشکلاتشان پیگیری کند، این شخص دیدگاهش و بینشش پسندیده است. این شخص به جای فعالیت برای طایفه و اقوام خودش برای تمام مردم حوزه انتخابیه اش کار می کند. به جای ایجاد اشتغال برای هم حزبی خودش، برای تمام جوانان تلاش میکند. به جای ملاقات با افراد خاص، ملاقات عام و با تک تک مردم دارد. به جای پاسخگویی به ذینفعان خاص، پاسخگوی همه است. به جای فعالیت برای مردم شهر خودش برای همه

مردم استان و کشور فعالیت می کند. به فکر پیشرفت همه مردم است. گزینشی کار نمی کند. فعالیت های عام المنفعه اش شامل حال همه می شود. محل دفتر کارش مشخص است و در آن بر روی همه باز است. فاصله مردم تا او به اندازه سه تا بوق تلفن است. بعد از اینکه نماینده مجلس شد دید و بازدیدش از قبل از زمان انتخابات بیشتر می شود.

وقتش را با اغنیا نمی گذراند و نظرش بیشتر  به سوی فقرا و مستضعفان و ستم دیدگان است. بینش و دیدگاه درست اینست که حسود و تنگ نظر نباشی و تا جایی که توان داری برای کسانی که حتی آنها را نمی شناسی، آبرو و اعتبارت را هزینه کنی. شرط انصاف و عدالت اینست که اعتبارت را فقط برای کسانی که روزی از آنها انتظار کاری داری نگه نداری و آن را خرج محرومان کنی.

و بینش به معنی بصیرت است؛ زمانی که  با مسایل حساس سیاسی، فرهنگی و اجتماعی روبرو می شوی. نیاز است با درک درست حق از باطل را تشخیص داده و در پیشگاه خدا، مردم و رهبر روسفید شوی. چنین بینش و دیدگاهی را در سالیان سال از فردی از ایل بزرگ کهگیلویه مشاهده نمودم. او همانی است که در زمانی که ردای مسئولیت نداشت خود را خرج مردم خود می نمود و همیشه در دسترس مردمش بود. دغدغه همشهریانش همیشه مانند دعدغه های خودش بود. حتی زمانی که مسئولیت نداشت و اساسا یکی از مهم ترین دلایلش برای حضور دوباره در انتخابات همین موضوع بوده است.

** منش:تجلی درون هر انسانی در رفتار بیرونی او نمایان است.

 

نحوه رفتار و برخورد ظاهری افراد منش وی را معرفی مینماید. در واقع دو مورد دانش و بینش درونی و باطنی است و برای شناخت آنها نیاز به شناخت طولانی مدت انسان است. باید با یک فرد ارتباط کلامی و کاری برقرار کرد تا از دانش و بینش وی آگاهی پیدا نمود. آنچه در ظاهر یک انسان پیداست و  می توان خیلی سریع تشخیصش داد، منش اوست. رفتار و برخورد ظاهری یک فرد معمولا مورد قضاوت قرار میگیرد که آن هم، سنگ بنایش همان دانش و بینش یا باورهاست.

 

نمایان شدن دروغ وناراستی

 

از مهم ترین رفتارهایی که فطرت هر انسانی با آن سازگار است و خیلی زود در برابر آن واکنش نشان میدهد و یا شخصیت یک فرد را با آن در یک دید کلی مورد قضاوت قرار می دهند، میزان صداقت و راستگویی اوست. دروغ و ناراستی خیلی زود نمایان می شود و نیازی به فلسفه و منطق و حتی سواد هم ندارد.

 

هر فردی که تحصیل هم نکرده باشد بر اساس فطرتش گرایش به انسان صادق دارد. احترام و مردم داری و خوشرویی با مردم نیز از صفات بارز نشان دهنده منش هر شخصی است. حضرت علی می فرماید دل انسانها به انسان خوشرو گرایش دارد. از دیگر رفتارها اخلاق سالم و متعهد بودن به باورها و اعتقادات اسلامی است. از دیگر نمودهای منش و رفتار انسانها همسطح و تراز بودن با مردم متوسط و همنشینی با مستضعفین است که از سنتهای پسندیده و الگوی ائمه اطهار علیهم السلام است.
همه میدانیم به لحاظ مالی آحاد جامعه استان ما را افراد متوسط و محروم تشکیل می دهند که وضعیت مالی شان در حد تامین کالاهای ضروری زندگی خود هستند. در این وضعیت منش و رفتار درست یک مسئول در جمهوری اسلامی اینگونه است که وقتی فقرا به او نگاه می کنند، احساس تبعیض نکنند و او را از خود بدانند.

به طور کلی می توان گفت در نظام اسلامی و برای تعالی کشور نیاز به مسئولینی داریم که دارای دانش زیاد، بینش متعالی و منش پسندیده باشند. مردم دار و در میان مردم باشند. به عنوان شخصی که رفتار بسیاری از مسئولین استان و کشور را زیر ذره بین قرار داده و بدون جهت گیری و هدفی خاص به این مساله اذعان دارم که نماینده چندین دوره مجلس شورای اسلامی آقای سید محمد موحد تا حد زیادی دارای خصوصیاتی است که در این یادداشت به آن اشاره شد. گرچه مطالعه این خصوصیات بارز و پسندیده را اگر بخواهیم حتی در مقیاس کشوری بر کسی تطبیق دهیم، بین مسئولین شناخته شده قطعا بیشتر به سید محمد موحد مطابقت خواهد داشت.

محسن عباسی

برچسب ها : ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تازه ترین خبر

http://dehdashtnews.ir/?p=26405