کد خبر : 52822
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱

در حال حاضر حقوق بشر تبدیل به یک ابزار سیاسی شده است

در حال حاضر حقوق بشر تبدیل به یک ابزار سیاسی شده است
معاون قضایی دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه ی این گفتگو بیان داشت: دشمن به دو دلیل تاکتیک خود را تغییر داده و موضوعات حقوق بشری را به کف خیابان‌های کشور ما آورده و می خواهد محکومیت بین المللی نظام اسلامی را از این طریق بدست آورد، بنابراین دانستن این موارد برای مردم عزیزمان و حقوقدانان بسیار ضروری است. اولین موضوع اغتشاشات سال گذشته بود که به تبع اتفاقاتی در سطح کشور رخ داد و به بستری برای خوراک رسانه‌ای و ادعاهای نقض حقوق بشر و منشا اطلاعات برای برخی از نهادها و افراد و جاسوسان تهیه شود، و اینها توانستند  اقداماتی را بر علیه کشور ما در سطح دنیا انجام دهند

دهدشت نیوز

سید عیسی حسنی در آغاز بخش دوم اظهار داشت: ما به عنوان متولیان امور حقوق بشر در سطح کشور و به عنوان یک حقوقدان، جامعه حقوقی، بسیج حقوقدانان، انجمن حقوقدانان، انجمن اهل قلم حقوقی، روشنفکران حقوقی جامعه، اساتید دانشگاه و وکلای دادگستری و قضات محترم، باید به مقولات مربوط به حقوق بشر در سطح کشور و جهان توجه داشته باشیم.

وی افزود: در کشور در حال حاضر آن موضوعی را که به عنوان چالش حقوق بشری داخلی با آن مواجه هستیم و اولویت ما بوده، این است که احساس می شود غرب که در موضوع هسته ای به دلیل انسجام ملی کاری پیش نبرد اکنون ، بهانه های حقوق بشری انرژی هسته ای را از اولویت خودش خارج کرده است. چرا که دیگر نمی‌تواند بر اساس آن اجماع عمومی در سطح جامعه  و یا حتی دو دستگی بر علیه این موضوع ایجاد کند و لذا آن را از اولویت اولش خارج کرد.

معاون قضایی دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه ی این گفتگو بیان داشت: دشمن به دو دلیل تاکتیک خود را تغییر داده و موضوعات حقوق بشری را به کف خیابان‌های کشور ما آورده و می خواهد محکومیت بین المللی نظام اسلامی را از این طریق بدست آورد، بنابراین دانستن این موارد برای مردم عزیزمان و حقوقدانان بسیار ضروری است. اولین موضوع اغتشاشات سال گذشته بود که به تبع اتفاقاتی در سطح کشور رخ داد و به بستری برای خوراک رسانه‌ای و ادعاهای نقض حقوق بشر و منشا اطلاعات برای برخی از نهادها و افراد و جاسوسان تهیه شود، و اینها توانستند  اقداماتی را بر علیه کشور ما در سطح دنیا انجام دهند.

بیشتر بخوانید

https://dadgostari-kb.eadl.ir/news/articleType/ArticleView/articleId/219065

 دکتر حسنی ادامه داد: و مهمتر از آن متأسفانه عدم اجماع داخلی در حوزه حقوق بشر داخلی است چون ما اجماع نخبگانی نداریم، در واقع در اینجا حفره هایی وجود دارد که دشمن به راحتی می‌آید و از این حفره‌ها استفاده می‌کند،در بحث هسته ای همه آنرا حق مسلّم می دانستیم اما اینجا شکاف هست ،ما باید این حفره‌ها را پر کنیم و این گودال‌های عمیق و فاصله را از میان برداریم .در سطح کشور در حوزه حقوق بشر، حقوق زنان و اطفال  و با اول جهاد تبیین  اقداماتی که انجام شده به گوش مردم خودمان برسانیم و در مرحله بعد خدمات را جهانی کرده به گوش افکار عمومی دنیا برسانیم.

رابط ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد به تلاش های ارزنده ای که در زمینه حقوق بشر در کشور انجام شده اشاره و ابراز داشت: اقدامات فوق العاده ای در حوزه حقوق زنان و اطفال و حتی کرامت انسانی برداشته ایم که شاید نسبت به بسیاری از این کشورها بی‌نظیر بوده است.ما حتی در دستگاه قضایی به سمت صدور ارای جایگزین حبس و نهادهای ارفاقی و حمایت از بنیان خانواده پیش رفته ایم.تصویب قانون اطفال و نو جوانان و نو آوری های شگرف قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ را ما تبیین نکرده ایم.

وی با ابراز تأسف از استفاده ابزاری از حقوق بشر در دنیا، اظهار کرد: در حال حاضر حقوق بشر تبدیل به یک ابزار سیاسی شده است که این مورد بحث می‌باشد. وقتی آمریکا و کشورهای غربی که در حوزه تفکر و دیدگاه حقوق بشری با نظام جمهوری اسلامی_ به عنوان یکی از آزادیخواهان جهان و مدافعان آزادی‌خواهان_ جهان اختلاف دارند، از این حربه‌ها استفاده می‌کنند، .خوراک و موضوع سازی برای سوء استفاده غرب از مقوله حقوق بشری که به صورت ابزاری علیه ما استفاده می‌شود را می توانیم در رفتار احزاب و روشنفکران و تاثیرگذاران رسانه و شوالیه های  ناتوی فرهنگی آنها می توانیم پیدا کنیم.

 وی با انتقاد از رفتار برخی کاندیداها ، نادیده گرفتن خدمات و اقداماتی که در طول عمر انقلاب اسلامی در کشور انجام شده است را نوعی خود کم بینی و سیاه نمایی به وسیله  کاندیداها عنوان و گفت: ما در عرصه ی انتخابات حضور داریم، کاندید هستند که برای اینکه اقدامات کاندیداهای طرف مقابل را بد جلوه دهند اساس خدمات نظام را زیر سوال می‌برند. این‌ افراد آگاهانه یا ناآگاهانه خدمات فراوانی را که در حوزه تسهیل زندگی و بهداشت فردی و اجتماعی و تسهیل آموزشی مردم و دانشجویان و حمایت از پناهندگان و کمک به پناهجویان خارجی و در حوزه امکانات اولیه زندگی و در حوزه ی سواد رسانه ای ،حوزه فضا زدایی،مشارکت مردم در قدرت،شوراهای محلی،اصلاح قوانین و سایر مسائل انجام گرفته و باید گفته شود را مد نظر قرارنمی دهند.

 وی ضمن انتقاد به سیاست چندگانه ی غرب درخصوص حقوق بشر بیان کرد: حقوق بشری که غرب از آن دم می‌زند نه تنها امنیت زا و تأمین کننده امنیت نیست، بلکه امنیت زداست. می بینیم هر کشوری که با سیاست‌های غربی همسو باشد همان طوری که هر کشوری که حقوق بشر را نقض کند این مجامع و جماعت اصلاً متعرض آن کشور نمی‌شوند .

دکتر حسنی ابراز داشت: بنابراین توصیه ام به عنوان یک حقوقدان و نماینده ستادحقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در قوه قضاییه و استان کهگیلویه و بویراحمد این است که ضرورت دارد در حوزه حقوق بشر اسلامی ادبیات سازی کنیم .

 وی افزود: این ادبیات سازی از روستاها و شهرهای ما شروع می‌شود تا به بالا برسد و شایسته است روشنفکران ما ادبیات سازی بکنند و در حوزه صدا و سیما، فضای مجازی و رسانه‌ها، باید مطالب مربوط به حوزه حقوق بشر بیان شود و برای دانش آموزان باید مفهوم حقوق بشر و اقداماتی را که در کشور ما انجام می‌شود برای آنها تبیین کرد که از همان بدو تحصیلات آنها، ادبیات سازی حقوق بشر برای آنها صورت بگیرد .

ایشان ، از روشنفکران و حقوقدانان و قلم بدستان درخواست کرد که در حوزه حقوق بشر و آنچه حقوق بشر غنی اسلامی هست تلاش بکنند و بصورت خاص احادیث و روایات معصومین و خاصه رساله حضرت محمد(ص) را در ابعاد مختلف مطرح و تبیین و ترویج کنند

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

http://dehdashtnews.ir/?p=26405