کد خبر : 47197
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۰

نگاهی به رقابت های انتخابات بویراحمد/ از پای ثابت انتخابات تا روانشناس محبوب و از شگفتی انتخابات تا آغازگر انتخابات طایفه ای

نگاهی به رقابت های انتخابات بویراحمد/ از پای ثابت انتخابات تا روانشناس محبوب و از شگفتی انتخابات تا آغازگر انتخابات طایفه ای
این وضعیت چند پیامد سخت برای روشنفکر داشت. تهی شدن از اندیشه و ایدئولوژی، نارضایتی مردم منطقه بویراحمد علیا، نارضایتی بخش عمده مردم سفلی به دلیل تبعیض های درون طایفه ای و ناکارآمدی های مدیران معرفی شده از وی که سبب نارضایتی گسترده مردمی شد. هیچ شکی در ریزش شدید آرای وی وجود ندارد و بر اساس بررسی های صورت گرفته دست کم نصف آرای خود را از دست داده است.

به گزارش دهدشت نیوز، نگاهی به رقابت های انتخابات بویراحمد، از پای ثابت انتخابات تا روانشناس محبوب و از شگفتی انتخابات تا آغازگر انتخابات طایفه ای:

محمد بهرامی؛ پای ثابت انتخابات

محمد بهرامی در هفته گذشته با برگزاری یک نشست رسما نامزدی خود را برای دور چهارم تلاش خود برای ورود به مجلس اعلام کرد، البته اگر موفق شود! این رخداد یک رویه جدید در تاریخ انتخابات کل استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود که یک کاندیدا به مدت دو دهه وقت خود و حامیانش را تلف می کند؛ زیرا قبلا پیش نیامده بود که سیاستمداری در کهگیلویه و بویراحمد با این تعداد شکست، باز قصد ورود به انتخابات را داشته باشد. با این وجود همه می‌دانند که او باز خود را بر طایفه خود تحمیل کرد و از این رو بود که با برگزاری یک نشست سیاسی شبانه، قصد ورود پر سر و صدا به ماراتن انتخابات را کرد.

اما در حقیقت، این تلاش وی نتیجه عکس داد. تصاویر منتشر شده نشان داد او بیشتر از همیشه تنهاست و چهره های تکراری ۱۷-۱۸ سال گذشته و هم طایفه ای وی بر روی صندلی نشسته اند تا برای بار چهارم حمایت خود را از پای ثابت انتخابات نشان دهند. چهره های شاخص از وی حمایت نکردند و بجز هم طایفه ای هایش، افراد شاخصی دیگری در این جمع شرکت نداشتند. در حقیقت عکس های منتشر شده نشان داد انتخابات بویراحمد هر چه بیشتر به سمت طایفه ای شدن پیش می رود و او نیز مانند روشنفکر، تلاش دارد انتخابات را طایفه ای کند. در کل تا امروز هیچ تغییری در معادلات به نفع بهرامی رخ نداده است. هیچ جریان سیاسی شناسنامه داری از وی حمایت نکرد و همه جریان های سیاسی، خود را از وی دور می کنند.

مهدی روشنفکر؛ آغازگر انتخابات طایفه ای

ظهور روشنفکر در عرصه سیاست بویراحمد با مفهومی به نام طایفه همراه بود. وی از ابتدا برای پیروزی خود بر هم طایفه ای هایش تمرکز کرد و به ندرت می توان رایی بیرون از طایفه برای وی پیدا کرد.از همین رو پس از پیروزی همین مسیر را طی کرد و بعد از آن بود که بر هسته ای از همین طایفه تمرکز کرد که علاوه بر نارضایتی سایر طوایف از وی باعث ناراحتی هم طایفه های خود نیز شد. چرا که توزیع منافع تنها در محدوده همین هسته قدرت شکل گرفت و به نوعی تبعیض در تبعیض قلمداد می شود.

در حقیقت، تصویر بویراحمد و انتخابات این منطقه در سطح جامعه هرگز مانند دوران روشنفکر تا این حد طایفه ای نشده بود! تا جایی که تقسیم بندی سفلی و علیا پس از ۱۰۰ سال دوباره به عرصه سیاست استان برگشت و حرف از مردم سفلی و علیا می زنند. این وضعیت تاکنون به این اندازه مورد طعنه زدن رسانه ها واقع نشده بود و به این ترتیب طی آن طایفه به عنوان رکن اصلی رقابت های انتخاباتی مطرح شد و ایدئولوژی و تفکر، کارآمدی و شایستگی به کلی از صحنه سیاست کنار رفت.

این وضعیت چند پیامد سخت برای روشنفکر داشت. تهی شدن از اندیشه و ایدئولوژی، نارضایتی مردم منطقه بویراحمد علیا، نارضایتی بخش عمده مردم سفلی به دلیل تبعیض های درون طایفه ای و ناکارآمدی های مدیران معرفی شده از وی که سبب نارضایتی گسترده مردمی شد. هیچ شکی در ریزش شدید آرای وی وجود ندارد و بر اساس بررسی های صورت گرفته دست کم نصف آرای خود را از دست داده است.

نادر منتظریان، شگفتی انتخابات دور گذشته

در حقیقت پدیده انتخابات دور گذشته رو می توان منتظریان دانست نه روشنفکر. منتظریان تنها با حدود سی تا چهل روز تکلیفش برای شرکت در انتخابات روشن شد و در همین دوره کوتاه توانست حدود ۴۰ هزار رای کسب کند ( دقیق ۳۹ هزار) در آن دوره به یکباره هدایتخواه از صحنه انتخابات بویراحمد کنار رفت و آرای وی بین گروه های مختلف تقسیم شد. تردیدی در این نیست که رای منتظریان برعکس رای روشنفکر و بهرامی بر پایگاه سیاسی و ایدِولوژیک استوار بود و آرای طایفه ای، مانند دو سیاستمدار دیگر تعیین کننده نبود.

در دوره اخیر نیز تحولات مثبتی به نفع وی شکل گرفت. برای نخستین بار است که اصولگرایان در فرصت مناسبی به معرفی نامزد مورد تایید خود پرداختند و مانند گذشته تشکیک و اختلاف بوجود نیامد. بزرگان این جریان حمایت علنی خود را از منتظریان اعلام کردند و خود وی نیز توانست در میان رای دهندگان و مردم بویراحمد علیا و سفلی خود را بخوبی نشان دهد. تا جایی که به نظر می رسد انتخابات آینده رقابت بین نماینده مستقر و منتظریان باشد. وی تنها فرد حاضر درصحنه است که از یک پشتوانه جریانی علاوه بر پشتوانه اجتماعی ومردمی نیز برخوردار است

شیرعلی خرامین؛ روانشناس محبوب

خرامین که برای نخستین بار قصد ورود به انتخابات مجلس را دارد دکترای روانشناس است. سابقه دانشگاهی و مدیریتی دارد. در ماه های اخیر در رسانه های استان حضور بهتر و بیشتری پیدا کرده است و تلاش می کند با مردم ارتباط برقرار کند. هنوز نمی توان تخمینی از میزان رای وی حدس زد اما به نظر می رسد می خواهد خود را برای دور بعدی آماده کند.

او هم طایفه ای نماینده کنونی مجلس است و به نظر می رسد چالشی اساسی برای روشنفکر باشد. شکی نیست که آرای روشنفکر را تقسیم خواهد کرد و نسبت به روشنفکر نیز دانش و محبوبیت بیشتری دارد. طرفداران روشنفکر شدیدا تلاش می کنند او را از آمدن به صحنه انتخابات منصرف کنند و در مجامع عنوان می کنند که وی در نیمه راه از گردونه انتخابات کناره گیری می کند اما خود خرامین در گفت و گو با رسانه های استان اعلام کرده است که تا آخر این رقابت ها خواهد ماند و به نفع کسی کناره گیری نمی کند. در این صورت حتما کار برای روشنفکر سخت خواهد شد و او نیز اگر رای قابل قبولی بیاورد خود را برای دور بعدی انتخابات آماده می کند. البته بجز خرامین، کسان دیگری از طایفه آقای روشنفکر در حال تلاش برای جذب مردم به سوی خود هستند که از آن جمله می توان به علی آراوند اشاره کرد که بر کوچک شدن رای روشنفکر تاثیر زیادی خواهد داشت.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

Misam.mohamadi شنبه , ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۵

من این سری به منتظریان رای میدم ببینم چه کار میکنه

آخرین اخبار

http://dehdashtnews.ir/?p=26405